تست سرعت آتی نت

راهنمای تست سرعت اینترنت

  • قبل از شروع تست، مطمئن شوید که به VPN وصل نیستید. اتصال VPN تاثیر نامطلوب در نتیحه تست خواهد داشت.
  • از مناسب بودن پارامتر‌های فیزیکی خط DSLتان شامل نویز و کیفیت سیگنال اطمینان حاصل کنید.
  • ارتباط سایر دستگاه‌های استفاده کننده از اینترنت (شامل کامپیوتر، موبایل، تبلت و…) را قطع کنید و فقط با یک دستگاه به اینترنت وصل شوید.
  • همه دانلودهای در حال اجرا را متوقف کنید و سایر صفحات مرورگر خود را ببندید.
  • نرم‌افزار ضد ویروس و سایر برنامه‌ها را به‌طور موقت از حالتِ به‌روزرسانیِ خودکار خارج کنید. بعد از انجام تست سرعت، می‌توانید تنظیمات را به حالت قبل برگردانید.
  • برای اطمینان بیشتر بهتر است که تست را با اتصال کابلی به مودم انجام دهید، چون اتصال Wireless دقت کم‌تری نسبت به اتصال سیمی دارد و ممکن است سرعت واقعی دانلود و آپلود را به شما نشان ندهد.
برای تست سرعت روی تصویر پایین کلیک کنید
تست سرعت

تست سرعت کدام پارامترهای کیفیت سرویس را اندازه‌گیری می‌کند؟

  1. سرعت دانلود: سرعت دریافت اطلاعات از سروری که در حال دانلود از آن هستید. این عدد با واحد مگابیت بر ثانیه نمایش داده می‌شود و باید با یک تقریب مناسب به پهنای باندی که در قرارداد خرید سرویس تعهد شده است، نزدیک باشد. هرچه این‌ عدد بالاتر باشد نشان‌دهنده‌ی پهنای باند دانلود بیشتر و مناسب‌تر است.
  2. سرعت آپلود: سرعت ارسال اطلاعات روی سرور مقصد است. برای مثال وقتی یک فایل را از طریق ایمیل یا نرم‌افزار پیام‌رسان برای دوستی ارسال می‌کنید هر چه سرعت آپلود شما بالاتر باشد، زمان کم‌تری صرف ارسال خواهید کرد. سرعت آپلود معمولا کسری از سرعت دانلود و از آن کوچک‌تر است. هر چه این عدد بالاتر باشد، پهنای باند شما بالاتر است.
  3. Ping: این عدد مدت زمان ارسال یک بسته‌ی داده از سمت شما به سرور مقصد و دریافت پاسخ را نشان می‌دهد. هرچه این عدد پایین‌تر باشد یعنی سرعت داد و ستد شما با سرور بالاتر است. واحد اندازی‌گیری این پارامتر میلی‌ثانیه است. زمان‌های زیر ۶۰ میلی‌ثانیه زمان‌های مطلوب برای این پارامتر هستند.
  4. Jitter: این پارامتر افت و خیزها یا نوسانات زمان Ping را نشان می‌دهد. هر چه Jitter اینترنت شما پایین‌تر باشد یعنی نوسانات زمان Ping شما کم‌تر و کیفیت سرویس پایدارتر خواهد بود. واحد اندازه‌گیری این پارامتر هم میلی‌ثانیه است و مقدار آن حتما باید کم‌تر از زمان Ping باشد.
چند نکته درباره‌ی نتایج تست:
سرعت سرویس‌های اشتراکی بر اساس “بیت بر ثانیه” اعلام می‌‌شود اما سرعتی که به‌طور معمول نرم‌افزارهای دانلود نشان می‌‌دهند، براساس “بایت بر ثانیه” است. برای مثال، اگر شما سرویس ۱۰۲۴ (کیلو بیت بر ثانیه) دارید، در هنگام دانلود توسط Internet Explorer، سرعت متناسب با سرویس شما حداکثر ۱۲۸ “کیلوبایت بر ثانیه” خواهد بود.